Availability: In Stock
MF1102L4
Brands: BPE
| Model | MF1102L4 |
| Rating in KVA | 2.0 KVA |
| Switching Technology | IGBT-PWM |
| Input Voltage | AC Single phase 160V – 260V 50Hz |
| Output Voltage | AC Single phase 230V +/-1% 50 Hz |
| Warranty for UPS (Years) | 2 |
| Battery/Backup Bank Provided with Online UPS ( Hint: In case the UPS is supplied with battery, seller shall ensure compliance to the GST Rates as per recommendations made in the 45th Meeting of GST council dated 17th Sep 2021 )With Battery | With Battery |
| Type of Battery (hint: NA in case Battery not provided) | SMF-VRLA conforming to JISC:8702(Pt.I,II&III), Stationary Lead Acid Batteries (with tubular positive plates) in monobloc container conforming to IS:13369:1992 latest |
| Backup time (Minutes) (hint: NA in case battery not provided) | 120 Minutes |
| Warranty for battery (Years) by Battery Manufucaturer/Brand hint: NA in case battery not provided | 2 |
| Inbuilt isolation transformer | Without |
| Overall Efficiency (%) | >/=90% & <94% without Inbuilt isolation transformer |
| Overload limit | 20% Overload for minimum 5 minute ,50% Overload for minimum 3 seconds |
| Accessories | Rack for Batteries ,Cabling 6 meters ( input upto 3m and output upto 3m) |
| Type of Design / Construction | Floor Standing |
| Battery Model Number | NA |
| Battery capacity (Ah) | 130 |
| Weight of the Battery (kg) | 43 |
| Number of Batteries | 4 |
| Minimum Guaranteed VAH | 1600 X Per KVA X Per hour of backup time |
| After sales service ( Turn Around Time) | Within 48 hours |
| Other Services provided | PAN India service support on 24 x 7 basis |
| Inbuilt isolation transformer | Without |
| Metering | Input Voltage,Output Voltage,Input Frequency,Output Frequency |
| Alarms and Indications | Alarm for Low Battery,Indicator for Mains presence |
| Additional Features | Pure Sinewave AC Output |
| As per Meity (Government of India) guidelines UPS shall have valid BIS CRS certifications as applicable | Yes (For UPS rating upto 10KVA) |




