Availability: In Stock
MF1101L
Brands: BPE
| Model | MF1101L |
| Rating in KVA | 1.0 KVA |
| Switching Technology | IGBT-PWM |
| Input Voltage | AC Single phase160V – 260V 50Hz |
| Output Voltage | AC Single phase230V +/-1% 50 Hz |
| Warranty for UPS (Years) | 2 |
| Battery/Backup Bank Providedwith Online UPS ( Hint: In case theUPS is supplied with battery, sellershall ensure compliance to the GSTRates as per recommendationsmade in the 45th Meeting of GSTcouncil dated 17th Sep 2021 ) | With Battery |
| Type of Battery (hint: NA in caseBattery not provided) | SMF-VRLAconforming toJISC:8702(Pt.I,II&III),Stationary LeadAcid Batteries (withtubular positiveplates) inmonobloccontainerconforming toIS:13369:1992latest |
| Backup time (Minutes) (hint: NA incase battery not provided) | 30 Minutes |
| Warranty for battery (Years) byBattery Manufucaturer/Brand hint:NA in case battery not provided | 2 |
| Inbuilt isolation transformer | Without |
| Overall Efficiency (%) | >/=90% & <94%without Inbuiltisolationtransformer |
| Overload limit | 20% Overload forminimum 5 minute,50% Overload forminimum 3seconds |
| Accessories | Rack for Batteries,Cabling 6 meters (input upto 3m andoutput upto 3m),Paralleling kit forsynchronizing(ParallelRedundant LoadSharingConfiguration) |
| Type of Design / Construction | Floor Standing |
| Battery Model Number | NA |
| Battery capacity (Ah) | 26 |
| Weight of the Battery (kg) | 8 |
| Number of Batteries | 3 |
| Minimum Guaranteed VAH | 1600 X Per KVA X Per hour of backup time |
| Type of Design / Construction | Floor Standing |
| Form factor of UPS | NA (for Floor Standing) |
| Enclosure (mm) | 1.2 mm Minimum Thickness of M.S. Sheet dulypowder coated |
| Degree of Protection | IP21 |
| DC Bus Voltage (In Volts) | 36 |




